#navHome {display:none}

FESTIVAL SCHEDULE

THEATRE SERIES

MONDAY
JUNE 16

TUESDAY
JUNE 17

WEDNESDAY
JUNE 18

THURSDAY
JUNE 19

FRIDAY
JUNE 20

SATURDAY
JUNE 21

SUNDAY
JUNE 22

CURTIS NOWOSAD QUINTET & FRIENDS
FEATURING JIMMY GREENE

MANITOBA THEATRE CENTRE • 7:30 PM
JAMES COTTON
MANITOBA THEATRE CENTRE • 7:30 PM
GREGORY PORTER
MANITOBA THEATRE CENTRE • 7:30 PM
ARTURO SANDOVAL
MANITOBA THEATRE CENTRE • 7:30 PM
ELLIS MARSALIS
MANITOBA THEATRE CENTRE • 7:30 PM
JOHN LEGEND
BURTON CUMMINGS THEATRE • 7:30 PM
ST. VINCENT
with guests
BURTON CUMMINGS THEATRE • 7:30 PM
SHAD
with
HYPNOTIC BRASS ENSEMBLE
BURTON CUMMINGS THEATRE • 7:30 PM
HIGH SCHOOL
HONOUR JAZZ BANDS
WITH JOEL MILLER

WEST END CULTURAL CENTRE • 4 PM

CLUB SERIES

MONDAY
JUNE 16

TUESDAY
JUNE 17

WEDNESDAY
JUNE 18

THURSDAY
JUNE 19

FRIDAY
JUNE 20

SATURDAY
JUNE 21

UNION SOUND HALL
TIMBER TIMBRE
with LES JUPES
9 PM
QUANTIC (LIVE) with
MARIACHI GHOST
10 PM
ONEOHTRIX POINT NEVER
with
TIM HOOVER & CURRAN FARIS
10 PM
LADY with
THE CATAMOUNTS
10 PM
KILLER MIKE
with JOHN SMITH
10 PM
LE1F
with SMRT
10 PM
KING'S HEAD PUB
RED MOON ROAD
& THE CLAYTONES

9 PM
BIG DAVE MCLEAN
9 PM
WATERMELON SLIM
9 PM
WATERMELON SLIM
9 PM
RICK ESTRIN & THE NIGHTCATS
9 PM
RICK ESTRIN & THE NIGHTCATS
9 PM
RACHEL BROWNE THEATRE
BROOKE PALSSON
8 PM
JANE BUNNETT
& MAQUEQUE

8 PM
GREG LOWE & FRIENDS
8 PM
ERIN PROPP & LARRY ROY
8 PM
LAILA BIALI
8 PM
JAMES CARTER ORGAN TRIO
8 PM
JANE BUNNETT
& MAQUEQUE

8 PM
LUKE SELLICK EXPEDITION
10:30 PM
STEVE KIRBY &
JAZZ CULTURAL EXCHANGE

10:30 PM
JAMES CARTER ORGAN TRIO
10:30 PM
CINEMATHEQUE
DOUG EDMOND
7:30 PM
MARTHA BROOKS &
JEFF PRESSLAFF

7:30 PM
MONIKA WALL
7:30 PM
GLENN BUHR &
THE BUTTON FACTORY BAND

7:30 PM
WALLE LARSSON
7:30 PM
NADIA DOUGLAS
7:30 PM
RAYANNAH
10 PM
LITTLEFORD/CARTER QUARTET
10 PM
AAARON SABASCH SEXTET
10 PM
WINNIPEG FREE PRESS NEWS CAFÉ
GRACE HRABI JAZZ TRIO
8 PM
BROOKE VAN RYSSEL
8 PM
ROSEMARIE
TODASCHUK QUINTET

8 PM
RENEE LAMOUREUX
8 PM
JOCELYN GOULD
8 PM
MIKE SWICKIS TRIO
8 PM
DON AMERO
10:30 PM
JOANNA MAJOKO
10:30 PM
INGRID GATIN
10:30 PM
THE CUBE LOUNGE
KARL KOHUT
7 PM
PROMISE
7 PM
SHANNON KRISTJANSON
7 PM
GABRIELLE & ACHITECT
8:45 PM
THE KEITH PRICE TRIO
8:45 PM
THE RON PALEY BIG BAND
8:45 PM
THE COMPLETE
REBIRTH OF THE COOL

10:30 PM
JOEL MILLER -SWIM-
10:30 PM

JAZZ FOR LUNCH SERIES

FRIDAY
JUNE 13

MONDAY
JUNE 16

TUESDAY
JUNE 17

WEDNESDAY
JUNE 18

THURSDAY
JUNE 19

FRIDAY
JUNE 20

OLD MARKET SQUARE
SON LATINO BAND
NOON
WINNIPEG JAZZ COLLECTIVE
NOON
JAY HARRISON'S JAZZ MENAGERIE
NOON
BURKE, SABASCH, GRAHAM
TRIO PLUS ONE:
DERRICK GARDNER

NOON
JODIE BORLE
NOON
LAILA BIALI
NOON

TD JAZZ LABS

TUESDAY
JUNE 17

WEDNESDAY
JUNE 18

THURSDAY
JUNE 19

FRIDAY
JUNE 20

SATURDAY
JUNE 21

RACHEL BROWNE THEATRE
JANE BUNNETT
5:30 PM
CHIP CRAWFORD
5:30 PM
WATERMELON SLIM
5:30 PM
RICK ESTRIN
5:30 PM
JAMES CARTER
5:30 PM

FREE OPENING WEEKEND

 width=

THURSDAY
JUNE 12 –
7 PM TO MIDNIGHT

FRIDAY
JUNE 13 –
6 PM TO 1 AM

SATURDAY
JUNE 14 –
4 PM TO 1 AM

SUNDAY
JUNE 15 –
3 PM TO MIDNIGHT

OLD MARKET SQUARE
AMBER EPP

FAUXPASFUNK

NEIL WATSON

DIRTY CATFISH BRASS BAND
META-CLAVE

MARCO CASTILLO & BRAZILIAN BEATS

COMBO LATINO

SON LATINO BAND

PAPA MAMBO
YES WE MYSTIC

FRENCH PRESS

GREG ARCADE & HIS ROCKIN' BAND

FEDERAL LIGHTS

HANA LULU

VIKINGS

THE LYTICS
AARON SHORR ORGAN TRIO

SIMON CHRISTIE QUINTET

COLLAGE A TROIS

ALFA

THE NOBLE THIEFS

MOSES MAYES FEAT.
MAIKO WATSON

Share